top of page
Szukaj

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ LICZBY PI



W dniach 10 i 11 marca 2022 roku na lekcjach matematyki klasy IV - VIII świętowały Międzynarodowy Dzień Liczby Pi, który każdego roku obchodzony jest 14 marca. Tradycja tego dnia przywędrowała do nas ze Stanów Zjednoczonych, ponieważ w notacji amerykańskiej datę tę zapisuje się jako 3.14 (marzec. 14), co kojarzy się z przybliżeniem liczby pi.

Na początku lekcji uczniowie poznali krótką historię tej liczby, nazywaną również stałą Archimedesa albo Ludolfiną. Dowiedzieli się, co to są Pi-ematy, czyli kto z pamięci wyrecytował najwięcej cyfr rozwinięcia dziesiętnego. Poznali także, że Wisława Szymborska (laureatka Literackiej Nagrody Nobla) liczbie Pi poświęciła jeden ze swoich wierszy. Jednym z „wyznawców Liczby Pi” jest nauczyciel matematyki, pan Krzysztof Chojecki, pomysłodawca i autor wideolekcji na stronie pistacja.tv. Uczniowie często korzystają, zwłaszcza w okresie zdalnej nauki, z zamieszczonych tam filmów.

W drugiej części lekcji, uczniowie klasy IV i VI przedstawili plakaty o liczbie pi, a także samodzielnie ją wyznaczali. Za pomocą centymetrów krawieckich albo sznurka oraz linijki dokonywali pomiaru obwodu koła i jego średnicy. Wszystkie dane uzyskane przez uczniów były zamieszczane w przygotowanym arkuszu, który wyznaczał liczbę pi z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku – pojawiło się nawet kilka wyników 3,14.

Natomiast starsi uczniowie rozwiązywali krzyżówkę ze znajomości liczby

pi oraz „odkodowywali” tę liczbę. Wyznaczali liczbę pi podczas eksperymentu, za pomocą patyczków przecinających narysowane linie. Na zakończenie zajęć projektowali Miasto PI Na Niebie oraz tworzyli kolorowe spirale przedstawiające rozwinięcie dziesiętne liczby pi.

Celem wydarzenia było popularyzowanie matematyki i przełamanie niechęci do tego przedmiotu. Zajęcia udowodniły wszystkim, że matematyka, to nie tylko trudne zadania, “suche liczby” i abstrakcyjne figury, ale również znakomita zabawa i pasjonująca przygoda. Nawet na tak poważną naukę, jaką jest matematyka, warto czasem spojrzeć z lekkim przymrużeniem oka. To także ciekawy sposób uatrakcyjnienia szkolnego życia, a więc… przyjemne z pożytecznym!
















68 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page