W związku z wprowadzeniem zagrożenia epidemicznego pragniemy wyjść naprzeciw wyzwaniom niesionym przez nową sytuację i w związku z tym rozpoczynamy kształcenie dzieci i młodzieży w formie zdalnej.
Podstawa prawna :
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 marca 2020 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.
1. Każdy nauczyciel ma obowiązek planowania tygodniowego zakresu treści nauczania uwzględniając w szczególności:
· równomierne obciążenie uczniów w poszczególnych dniach tygodnia,
· zróżnicowanie zajęć w każdym dniu,
· możliwości psychofizyczne uczniów podejmowania intensywnego wysiłku umysłowego w
ciągu dnia,
· łączenie przemienne kształcenia z użyciem monitorów ekranowych i bez ich użycia,
· ograniczenia wynikające ze specyfiki zajęć
2. Każdy nauczyciel SP ma obowiązek założyć wirtualną klasę w aplikacji Classroom dla każdego oddziału i każdego przedmiotu. W aplikacji wydawane są polecenia dla uczniów , rejestrowana jest ich aktywność, wysyłane są załączniki. Uczniowie kierowani są na platformy edukacyjne.
3. Zdalne nauczanie rozpoczyna się z dniem 25 marca 2020r.
4. Nauczyciele korzystają z następujących źródeł i narzędzi edukacyjnych:
E-dziennik, Classroom, Meet, e-podręczniki, e-booki, CKE, program radia i telewizji rekomendowany przez MEN, platformy edukacyjne wydawnictw, Pistacja, LearningApps, GWO, YouTube, Messenger, Skype, genial.ly, padlet, geografia24, WORDWALL.NET, LEKCJE W SIECI, liveworksheets.com, quizlet.com, engly.pl, klasoteka.pl, superbelfrzy.edu.pl, matzoo, krokotak.pl , zdalne lekcje – portal gov.pl.
5. Nauczyciele specjaliści:
· Wspomaganie : ścisła współpraca z uczniem i rodzicami ucznia. Każdy nauczyciel określa formy i sposoby kontaktu indywidualnego. Nauczyciel wspomagający jest dodany przez n-la prowadzącego do oddziału w aplikacji Classroom. Nauczyciel wspomagający przystosowuje zadania do możliwości dziecka i wspiera jego działania.
· Logopeda : określa formę i sposób kontaktu z uczniem i rodzicem. Częstotliwość przesyłanych zagadnień 1 raz/tydzień.
· Terapeuta pedagogiczny/zaj. korekcyjno-kompensacyjne : określa formę i sposób kontaktu z uczniem i rodzicem. Częstotliwość przesyłanych zagadnień 1 raz/tydzień.
· Pedagog : zapewnia wsparcie i porady w formie konsultacji on-line, wspiera potzrebujących uczniów rodziców, prowadzi profil na Facebooku.
· Bibliotekarz: tworzy banki ciekawych materiałów czytelniczych, udostępnia na e-dzienniku, na Facebooku.
· Rewalidacja : ścisła współpraca z dzieckiem i rodzicami, forma kontaktu on-line. Nauczyciel zobowiązany jest do sporządzania kart pracy/ zadań i przesyłania w formie pliku dziecku/rodzicowi oraz na adres mailowy szkoły. W przypadku baku internetu ze strony dziecka – szkoła dostarcza karty pracy w formie papierowej za pomocą poczty tradycyjnej. Częstotliwość 1x/tydzień.
· Nauczanie indywidualne : ścisła współpraca z dzieckiem i rodzicami, forma kontaktu on-line. Nauczyciele przesyłają wszystkie karty pracy/zadania, filmy, propozycje zabaw uczniowi/rodzicowi na adres mailowy szkoły.
6. Wychowawczynie oddziałów przedszkolnych określają formę i sposób kontaktu z dzieckiem i rodzicem, pracują na wybranej przez siebie platformie edukacyjnej proponując /wysyłając rodzicom ciekawe materiały i zadania do realizacji.
7. Obecność dziecka na zajęciach wpisujemy w e-dzienniku wg tygodniowego planu zajęć na podstawie wykonanego zadania i odbierania przez uczniów komunikatów od nauczycieli.
8. Oceniamy pracę uczniów systematycznie wg ustalonych wag ocen.
9. W przypadku braku reakcji ucznia na komunikaty i polecenia nauczyciela w danym tygodniu nauki wpisujemy nieobecność z danego przedmiotu i informujemy rodziców o zaistniałej sytuacji.
10. Każdy nauczyciel zapewnia możliwość kontaktu bezpośredniego dla ucznia i rodzica w wybranej przez siebie formie.
11. Wiadomości organizacyjne wysyłamy uczniom/rodzicom poprzez e-dziennik.
12. Dla uczniów, którzy nie mają dostępu do internetu / komputera nauczyciele przesyłają z wyprzedzeniem jednodniowym pakiet zadań na cały tydzień na adres mailowy szkoły.
13. Mając na uwadze nową i bardzo trudną dla wszystkich sytuację, zobowiązuje się nauczycieli do racjonalnego podejścia do nakładanych obowiązków i wspierania uczniów oraz rodziców/opiekunów w realizacji nauczania zdalnego.
Katarzyna Wiśniewska
Dyrektor Zespołu
Comments