Elementy pedagogiki waldorfskiej towarzyszą naszym przedszkolakom i uczniom już trzeci rok. Podążamy drogą mistrza - Rudolfa Steinera, który dowiódł, że podczas zabawy dziecko rozwija siły wyobraźni, a w dalszych latach owe doświadczenie przekształca się w siłę twórczą, umiejętność rozwiązywania problemów, zdolność do podejmowania inicjatywy. W przekonaniu Steinera, jeśli dziecko ma możliwość nieskrępowanej, swobodnej zabawy, to będzie również zdolne do odnalezienia przyjemności i zadowolenia w pracy i do aktywnego, twórczego dorosłego życia. Silnym ogniwem jest nauczyciel - mistrz, który powinien wdrożyć dzieci do twórczego postrzegania i kreowania świata. Nauczyciel przekazuje młodemu człowiekowi postawę, na której może on zbudować własny światopogląd, który po zakończeniu szkoły będzie samodzielnie rozwijał.
Nasi szóstoklasiści podczas zajęć rozwijających zainteresowania realizują program "Ze sztuką nam do twarzy", który ma na celu kształcić umiejętności plastyczne, a także rozwijać kreatywność. Koncepcja programu jest spójna z pedagogiką waldorfską, która w swoich założeniach kładzie silny nacisk na obcowanie z naturą i wykorzystywanie jej owoców do działań artystycznych.
Czy można wykonać dzieło, które kosztuje wyłącznie odrobinę twórczego myślenia? Owszem! Wystarczy wybrać się na spacer, rozejrzeć dookoła i zaopatrzyć w bogactwa natury w postaci gałęzi, liści, trawy, roślin, kwiatów, owoców, szyszek, pąków ... Reszta zależy od wyobraźni... A wyobraźnia naszych uczniów została dziś bardzo pobudzona, natomiast ostateczne efekty pracy niebawem nastąpią. Najcenniejszy i najpiękniejszy jest jednak proces tworzenia i radosne dusze dzieci, które kreują świat, które wyrażają siebie poprzez swoją wyjątkową twórczość...
Comments