27 marca na całym świecie jest obchodzony Międzynarodowy Dzień Teatru. Towarzyszą temu liczne imprezy i inicjatywy. W tym roku, tradycyjnie, nasi uczniowie ambitnie włączyli się w obchody tego święta. Działania koordynowane przez polonistkę i nauczyciela wspomagającego, miały na celu zainteresowanie dzieci i młodzieży teatrem, pogłębienie ich pasji oraz poszerzenie i ugruntowanie wiedzy dotyczącej omawianych na lekcjach utworów dramatycznych. Z tej okazji w klasach IV-VIII odbyły się nietypowe lekcje języka polskiego, podczas których realizowane były tematy związane z teatrem i jego twórcami. Uczniowie dzielili się wrażeniami po swojej ostatniej wizycie w Teatrze Muzycznym Capitol we Wrocławiu, gdzie obejrzeli spektakl „Czarnoksiężnik z Krainy OZ”. Opowiadali o pracy reżysera, aktorów, scenografa, inspicjenta i innych osób tworzących przedstawienie. Dowiedzieli się jak wyglądali aktorzy, biorący udział w przedstawieniach w starożytnej Grecji, a następnie założyli maski i…wszyscy dobrze się bawili! Zorganizowany został konkurs, podczas którego należało wykazać się wiedzą o teatrze i osobach tworzących spektakle. Uczniowie rozwiązywali również krzyżówki i rebusy. Piątoklasiści mieli okazję wysłuchać pięknej recytacji wiersza „O Grzesiu kłamczuchu i jego cioci” w wykonaniu pani Joli, która wykorzystała dla uatrakcyjniła swojego występu - pacynki. W czasie zajęć młodsi uczniowie wcielali się w różne role, wykorzystując w zabawie pacynki i kukiełki. Natomiast ósmoklasiści świetnie się bawili, czytając scenariusz parodiujący bohaterów „Balladyny” w scenie pt. „W chacie wdowy”. Uroczysty charakter naszych spotkań podkreślały tematyczne gazetki oraz programy i afisze teatralne.
Minione święto teatru było w naszej szkole doskonałą okazją promocji teatru wśród dzieci i młodzieży, ale również świetną zabawą, której przyświecały słowa:
„Teatr to magia, teatr to czary, Miejsce niezwykłe, aż nie do wiary, Tutaj królują sny i marzenia, Świat szaro-bury w bajkę się zmienia”.
Mamy nadzieję, że obchody Międzynarodowego Dnia Teatru rozbudziły ciekawość uczniów i nie pozostaną bez echa w ich dalszej edukacji.
Comments