W ramach realizowanego projektu Fundacji Enea „Glinka w trzech żywiołach” 8 października nasi uczniowie wzięli udział w wycieczce edukacyjnej do Wrocławia. Zwiedziliśmy Centrum nauki o wodzie- Hydropolis, gdzie zwiedziliśmy szereg stref, których sercem jest wystawa "Planeta wody". W ciemnej immersyjnej sali kinowej 360˚ na naszych oczach rozgrywało się widowisko obrazujące powstawanie naszej planety narodziny wody. W kolejnej strefie mogliśmy poczuć się jak naukowcy badający dno oceanu wsiadając do repliki batyskafu Trieste, który w 1960r. eksplorował najgłębsze miejsca na Ziemi. Podziwialiśmy "Ocean życia"- kolejną strefę przedstawiającą ewolucję i różnorodność form żywych organizmów. Spojrzeliśmy na wodę jako na świat tętniący życiem w skali mikro i makro. Poznaliśmy również znaczenie wody w religii i sztuce, podziwiając transparentną kopię rzeźby "Dawid" Michała Anioła. Do czasów starożytnych i średniowiecza przeniosła nas wystawa "Historia inżynierii wodnej", gdzie poznaliśmy niezwykłe wynalazki i rozwiązania inżynieryjne sprzed tysięcy lat, a także różne środki transportu morskiego. W sali "Miasto i woda" omówione zostały współczesne systemy zarządzania wodą w największych miastach świata. Na wielkim multimedialnym stole zapoznaliśmy się z interaktywnym planem Wrocławia oraz mogliśmy na własne oczy zobaczyć rozmiary powodzi tysiąclecia we Wrocławiu w 1997r.
Kolejnym punktem naszej wyprawy był Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego, którego tajemnice w niezwykle interesujący sposób odkrywał nam nasz przewodnik- pan Andrzej. Poczuliśmy się jak w „Tajemniczym ogrodzie”, gdzie każde niemal miejsce okraszone było barwnym komentarzem, malując przed nami burzliwe dzieje Ogrodu. Jesiennej krasy dodawały instalacje, montowane przez pracowników Ogrodu, których motywem przewodnim były dynie. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek zarówno ze świata flory, jak również historycznych.
Spacer po mieście dostarczył również wielu wrażeń. Mogliśmy podziwiać bogatą architekturę stolicy Dolnego Śląska oraz ćwiczyć spostrzegawczość wypatrując słynnych wrocławskich krasnali. Po zwiedzeniu Rynku oraz najstarszej części Wrocławia- Ostrowa Tumskiego, udaliśmy się na rejs statkiem "Wiktoria" po Odrze, obserwując poznane zabytki z innej perspektywy.
Nie brakowało również okrzyków zachwytu podczas wizyty w Muzeum Mineralogicznym. Podziwialiśmy piękne okazy minerałów, zarówno te bardziej nam znane, jak i całkiem dla nas nowe. Każdy mógł zakupić sobie wybrany okaz na pamiątkę.
Po wizycie w Muzeum udaliśmy się w dalszą drogę szlakiem krasnali na wrocławski Rynek, który jest drugim co do wielkości w Polsce, niemniej tak samo uroczy.
Wycieczka dostarczyła nam ogromnej porcji wiedzy i wrażeń. Poznaliśmy dokładniej historię, architekturę oraz osobliwości stolicy naszego regionu. Zmęczeni, ale bardzo zadowoleni w godzinach wieczornych wróciliśmy do domów.
Comments