2 kwietnia, rokrocznie na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Obchody tego święta mają na celu zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat autyzmu. W tym roku także i nasza szkoła przyłączyła się do szerzenia wiedzy na temat spektrum zachowań, które dla zdrowych osób mogą być niezrozumiałe i niejasne. Ważne jest, by otoczenie dziecka z zaburzeniami rozwojowymi miało świadomość, czym jest autyzm i w jaki sposób go rozpoznać. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby uczniowie ZSPzOI w Glince potrafili rozpoznać zachowania autystyczne i w sposób świadomy, i jak najbardziej przyjazny, poruszali się pośród dzieci autystycznych.
W tym roku warsztaty przygotowały: oligofrenopedagog, p. Anna Lewczuk oraz pedagog szkolny, p. Anna Grzelczak. Celem warsztatów było przede wszystkim pokazanie uczniom, w jaki sposób funkcjonują podczas zajęć lekcyjnych ich autystyczni rówieśnicy. Ważne było, aby wyciągnąć stosowne wnioski, które pozwoliłyby lepiej zrozumieć i zaakceptować świat autystów.
Uczniowie klas I-III, podobnie jak przedszkolaki, rozpoczęli warsztaty od wysłuchania pięknej historii bohatera książeczki dla dzieci pt. Janek jest inny, autorstwa Heleny Krajlic. Następnie omówili najbardziej powszechne sygnały autyzmu, takie jak: brak akceptacji zmian, niezwykłe przywiązanie do danego przedmiotu, niechęć nawiązywania kontaktów, nadwrażliwość na światło i dźwięki. Ogromnym powodzeniem cieszyły się ćwiczenia sensoryczne, które ukazały trudności, z jakimi borykają się dzieci autystyczne. Grupa przedszkolaków obejrzała film animowany Amazin Things Happen, powstały dzięki Fundacji Na Niebiesko, działającej na rzecz dzieci autystycznych. Nasi najmłodsi w piękny sposób pokazali swoją solidarność, tworząc plakaty, na których odcisnęli swoje niebieskie rączki na znak wsparcia.
Młodzież z klas IV - VIII w sposób bardzo świadomy opowiadała o symptomach autyzmu, dzieląc się swoim doświadczeniem w kontaktach z autystycznymi rówieśnikami. Uczniowie chętnie i z ogromną ciekawością wzięli udział w warsztatach. Ich zadaniem było przeczytać ze zrozumieniem dowolny fragment tekstu, mając na uszach słuchawki z głośną muzyką. Koncentracja uwagi okazała się słabsza, a rozpraszające bodźce uniemożliwiły zrozumienie tekstu. Sprawdzali także sprawność manualną i porównywali ją ze sprawnością zdrowego dziecka. Okazało się, że uczeń, którego zadaniem było nawlec koraliki na sznurek, mając założone rękawice, wykonał zadanie poprawnie, ale zajęło mu to więcej czasu. Inni sprawdzali jak autyzm wprowadza zmysły w błąd. Zadaniem uczniów było przejść labirynt w odbiciu lustrzanym. Ćwiczenie okazało się niezwykle trudne. Dzięki warsztatom zauważyliśmy, że obecność nauczyciela wspomagającego podczas zajęć lekcyjnych jest nieodzowna, dzięki czemu dziecko ze spektrum autyzmu może funkcjonować tak samo, jak jego koledzy, korzystając ze wsparcia specjalisty zawsze wtedy, gdy tego potrzebuje. Po warsztatach uczniowie mogli poczęstować się pysznym ciasteczkiem z niespodzianką. Tą niespodzianką były wskazówki, dotyczące zachowań dzieci autystycznych. Za smakowite ciasteczka serdecznie dziękujemy rodzicom uczniów z kl. V.
Ten wyjątkowy dzień z pewnością przybliżył nam tajemniczy świat autystów, pokazując jednocześnie, jak ważna jest tolerancja, akceptacja i zrozumienie. Wierzymy, że ta świadomość będzie nam towarzyszyła przez cały rok.
Comments